Dul Kadınlara Nasıl Maaş Bağlanır?


Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığından dul kadınlara 250 tl Maaş

Eşleri vefat etmiş ve dul kalmış kadınlar, her ay devletten maaş alacak.Buna göre  Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı bu konuyla ilgilenecek ve dul kadınlara her ay 250 Tl maaş verecek.

Dul maaşı alabilmek için belli şartlar vardır.

Bunlar;

Dul kalmış kadının eşinden ayrılmış olması bu maaşı almasına hak kazandırmaz.Buna göre eşi ölmüş olacak, herhangi bir  sosyal güvencesi bulunmayacakve bir başka kimseyle birlikte yaşıyor ve ondan yardım alıyor olmayacak.İhtiyaç sahibi ve muhtaç olması gerekiyor.

Dul maaşı alabilmek için nereye başvuru yapılır?

Dul kadının İkametinin kayıtlı bulunduğu yerdeki ( SYAV) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunulması gerekiyor.

Maaş miktarı ne olacak?

Bilindişği gibi dul maaşından boşanmış olan kadınların yararlanması söz konusu değildir.Dul kadınlara  aylık olarak 250 Tl maaş ödemesi yapılacaktır. Ancak ödemeler 2 ayda bir yapılacak.Bu sebepten dolayı dul kadınlar 2 ayda bir 500 tl alacaklardır.Ayrıca başvuruda bulunduğunuz zaman,  okula giden çocuklarınız var ise belirtmeniz gerekmektedir.Çünkü dul kadılara bağlanacak maaşları haricinde  yakacak yardımı, yiyecek yardımı  ve çocukların eğitiminide kapsayan başka yardımlarda vardır.

Ayrıca dul kadınlar eşlerinin sgk hizmet dökümünü e devlet üzerinden öğrenebilirler.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*