Doğum İzni ve Önemli Bilgiler


Doğum İzni ve Önemli Bilgiler
Sigortalıların doğum izni ne kadardır? Doğum izni kullanma şekli nasıldır?
Sigortalılar doğum izni işlemleri nelerdir? Doğumdan önceki izin alma hakları ne kadardır? Doğum izni devam ettiği müddetce maaş ödenir mi? Doğum iznisüresi nedir? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Toplam Doğum İzin Süresi 16 hafta
Sigortalı bir kadının 8 haftası doğumdan önce be 8 haftasıda doğumdan sonra olmak şartı ile toplamda 16 hafta izin hakkı bulunmaktadır.

Ancak,  doktor tarafından yapılacak kontroller sonrasında doktorun izin vermesi halinde  ise doğumdan önce kullanması gereken  8 haftalık iznini doğum öncesinde 3 haftaya kadar indirebilir. Böylelikle kalan izin hakkını doğum sonrasında kullanabilir.Ayrıca hukukende sigortalı bir hamilenin doğuma 3 hafta kala izne çıkması zorunludur.

Ücretsiz izin alma?
Eğer sigortalı isterse, doğum yaptıktan sonra fazladan 6 ay ücretsiz izin kullanabilir.Buna göre doğum öncesi ve sonrasında kullandığı toplam 16 haftalık izninde maaşını almaya devam eder.Ancak fazladan kullandığı 6 ay izin için herhangi bir ücret veya maaş alamaz.İzin zamanını belirleyebilmek için hamile kadının doktordan doğumun ne zaman olacağına dair rapor alması gerekir.

Sigortalı Çalışan Anne Adaylarının Hazırlamaları Gereken Evraklar Nelerdir?

Çalışmakta olan hamile kadınlar doğum iznine çıkabilmeleri için önce doktordan hamile olduklarına dair bir rapor alıp, o raporu ibraz etmelidirle. Daha sonra da doğumun 8 hafta öncesi ve 8 hafta sonrasının hangi tarihlere geldiğini hesaplayıp, bu haftalar için izinlerini ne zaman başlatacaklarını çalıştıkları iş yerlerine bildirmeleri gerekir.

Sigortalı Çalışan Hamile Kadınlar Doğum İzni İçin Nerelere Başvurmalı?

Sigortalı kadın, doktordan aldığı hamile olduğunu gösteren belgeyi çalıştığı iş yerinin insan kaynakları bölümüne veya muhasebe bölümüne verip,  gerekli kurumlara göndermelerini sağlayabilir.

Sigortalı hamileler, hamile olduklarını gösteren belgeyi devlet hastanelerinin kadın doğum servisinden alabilir. Bu belgeyi bağlı bulundukları sigorta kurumuna ulaştırmaları ve çalıştıkları iş yerlerine bilgi vermeleri gerekmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*