Çalışan Emeklilerin Prim Yapılandırması


Ülkemizde sigortalılık süresini doldurarak emekli hakkını elde ederek emekli olan vatandaşlarımız daha sonraki süreç içerisinde maddi yetersizlikten dolayı çalışmaya başlamaktadır. Ancak ülkemizde çalışan emeklilerin geriye dönük olarak SGK destek prim borçları oluşmaktadır.

Çeşitli aksaklıklar gibi farklı nedenler dolayısı ile 4A ve 4B emekliliklerinin yüksek miktarlarda destek prim borçları bulunmaktadır. Bu noktada çalışan emekli vatandaşlarımızın bazısı emekli aylığından kesintiye uygun bulurken bazıları ise kendi ödemeyi tercih etmektedirler. İşte tam bu noktada çalışan emekli vatandaşlarımızın bu borçlarına yönelik olarak prim yapılandırılması olanağı tanınmıştır.

Çalışan Emeklilerin Prim Yapılandırma Oranları

Bu sayede ülkemizde çalışan emeklilerin prim yapılandırması 31 mayısta bitmiştir. 1 şubatta başlayan süreç içerisinde çalışan emekli vatandaşlarımızın prim yapılandırması hakkından yararlanabilmesi için bulundukları ilin Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne giderek başvuruda bulunması gerekmekteydi.

Çalışan emeklilerin prim yapılandırması yapılırken taksitlendirme konusunda emekliliklere büyük kolaylıklar sunulmuştur. Bu noktada çalışan emekli vatandaşlarımız prim borçlarını on sekiz aya kadar taksitlendirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Taksitlendirme işlemlerinde ise aylık taksitlendirmede yüzde 1,5 üzerinden,  9 aylık taksitlendirmede 1,7 üzerinden, 12 aylık taksitlendirmede 1.10 üzerinden ve  18 aylık taksitlendirmelerde yüzde 1.15 puan üzerinden yapılacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*