BAĞKUR EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

BAĞKUR üzerinden sigortalı olan kişiler, emeklilikleri ile ilgili işlemleri internet üzerinden yürütebilmektedir. Bunun için ne zaman emekli olunacağı kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. BAĞKUR emekliliği için en önemli kriter, gerekli primin doldurulması, belli bir yaşa gelinmesi ve BAĞKUR borçlarının ödenmesidir. Bu kriterlerden herhangi birini yerine getirmeyen kişilerin emekli olması mümkün değildir. Bu tür durumlarda eksik kalan şartın tamamlanması için beklenmektedir. Bu nedenle kişilerin emeklilik durumlarını sorgulayarak gerekli işlemleri yapması gerekmektedir.
Emeklilik tarihi hesaplama
BAĞKUR sigorta sahipleri, ne zaman emekli olacaklarını öğrenmek için bu konuda hesaplama yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resmi internet sitesi üzerinden açılan BAĞKUR emeklilik hesaplama formu sayesinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan emeklilik tarihinizi hesaplayabilirsiniz.
Emeklilik sorgulama
4/b Ne Zaman Emekli Olabilirim? Uygulaması’na giriş yaptıktan sonra formda yer alan bilgileri doldurmanız yeterlidir. Bunun için ilk olarak emeklilik türünün kısmi mi yoksa tam mı olduğu belirlenmelidir. Ardından ise cinsiyet ve doğum tarihi bilgileri girilmelidir.  Sonrasında ise maluliyet ya da erken emeklilik olup olmadığı detaylandırılmalıdır. Bu tür sorunları olmayan kişiler bu bölümleri boş bırakabilir. Bunun ardından hesaplama butonuna bastığınız andan itibaren emeklilik tarihiniz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu ücretsiz uygulama internet sitesi üzerinden tüm vatandaşların kullanımına sunulmuştur. Bu nedenle siz de istediğiniz zaman yararlanarak emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz.
NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLECEĞİNİZİ HESAPLAMAK İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*