ARAÇ YETKİ BELGESİ SORGULAMA


Hususi araçlar dışında trafikte ticaret, mal taşıma, yolcu taşıma, çekici gibi çeşitli görevlerde bulunan araçlar için gerekli belgelerin alınması gerekmektedir. Bu araçlar için devlet tarafından yetki belgelerinin alınması zorunlu kılınmıştır ve bu belgeler alınmadan herhangi bir şekilde işlem yapılması söz konusu değildir. Bu kişilerin tespit edilmesi halinde haklarında işlem başlatılarak ağır cezalar verilmektedir.
Araç yetki belgesi sorgulama
Araç yetki belgesi sorgulamak için E-devlet portalına giriş yapılması gerekmektedir. Bu giriş işlemlerinin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı menüsü altında bulunan Araç yetki belgesi sorgulama bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır. Bu bölümde yer alan plaka alanına, sorgulamak istediğiniz aracın plakasını girmeniz gerekmektedir. Bu bilgilerin girilmesi ile birlikte sistemde araç plakası üzerinde kayıtlı olan yetki belgesi işlemleri ile ilgili bilgiler yayınlanacaktır. Bu sayede araç üzerinde kayıtlı olan yetki belgelerinin kayıt durumlarını, başlangıç ve bitiş tarihlerini, hangi yetki belgelerinin bulunduğun öğrenebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir ceza duruma maruz kalmadan aracınızın yetki belgelerinde gerekli işlemleri yaparak yenileme yapabilirsiniz.
E-Devlet giriş işlemleri
Araç yetki belgesi sorgulamak için E-Devlet portalı üyeliği bulunmayan kişilerin ilk olarak E-Devlet üyeliğini tamamlaması gerekmektedir. Bunun için PTT üzerinden E-Devlet şifresinin alınması ve bu şifre kullanarak E-Devlet portalına giriş yapılması gerekmektedir.
ARAÇ YETKİ BELGESİ SORGULAMAK İÇİN


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*