4c Emekli Sandığı Emekli Olma Şartları


4c Emekli Sandığı Emekli Olma Şartları
5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı’na tabii çalışan bugün ise 4/c olarak adlandırılan emekli sandığına tabii çalışan memurlarda emeklilik şartları ilk işe giriş tarihine göre değişiklik göstermektedir. Emekli Sandığı emekli olma şartları çalışanların ilk defa sigortalı olarak işe giriş tarihine göre belirlenmektedir. Hem kadın çalışanlarda hem de erkek çalışanlarda bu işe giriş tarihi emeklilik tarihini etkilemektedir. 08 Eylülü 1999 tarihi itibari ile fiili hizmet süresi erkeklerde 25, kadınlarda ise 20 yılı tamamlamış olmaları durumunda istekleri üzerine emekli olabilmekte ve emekli maaşı bağlanabilmektedir.

Emekli Sandığı emekli olma şartları arasında yer alan yaş şartı 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile kademeli olarak artmaktadır. Örneğin 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile erkek çalışanın 25 yıllık hizmetini tamamlamasına 2 yıl ya da daha az bir süre kalmış ise 25 yıl emekli sandığı keseneği ödeme şartı ile 44 yaş şartı bulunmaktadır. Yine erkek çalışanın hizmet süresi 23 Mayıs 2002 tarihi itibariyle 25 yıllık hizmetini tamamlamasına 20 yıl ya da daha fazla var ise 25 yıl süre ile emekli sandığı keseneği ödemesi birinci şarttır. Emekli olma yaş şartı ise 60 yaştır. Bu durum kişinin 23 Mayıs 2002 tarih itibari ile hizmet süresine göre değişiklik göstermektedir.

Emekli Sandığına tabii çalışmakta olan kadın çalışanlar ise erkek çalışanlar gibi kademeli geçişe tabiidir. Yaş şartı 23 Mayıs 2002 tarihi temel alınarak düzenlenmiştir. Bu durumda belirtilen tarihte 20 yıllık hizmet süresini tamamlamaya 2 yıl ya da daha az bir süre var ise emekli sandığı emekli olma şartları birincisi 20 yıl emekli sandığı keseneği ödenmesi, ikinci şart ise 40 yaşını doldurmuş olmasıdır. Eğer kadın çalışanın belirtilen tarihte 20 yıllık hizmet süresini tamamlamasına 17 yıl ya da daha fazla var ise yine birincil şart 20 yıl emekli sandığı keseneği ödenmesi, ikinci şart ise 58 yaşı doldurmasıdır. Kadın çalışanlarda da erkek çalışanlarda olduğu gibi kademeli yaş şartı uygulaması mevcuttur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*