4B Hak Sahipliği


BağKur sigortalısı olan vatandaşlarımızın sigortalarının tescil edilip edilmediği ile ilgili olarak internetten kolay şekilde sorgulama yapabilme fırsatı e-devlet sistemi ile devlet tarafından sunuluyor.

2008 senesinde internetten hizmete başlayan e-devlet sistemi 4B sigortalısının hak sahipliği sorgulamalarını sadece birkaç dakika içerisinde yapabilmelerine imkan veriyor. E-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapılması gerektiğinden vatandaşların e-devlet şifresi alması gerekiyor (E-devlet şifresi herhangi PTT şubesinden alınabiliyor).

4B Hak Sahipliği Nasıl Sorgulanır?

E-devlet sistemine giriş yapıldığında, ana sayfa üzerinde bulunan olan e-hizmetler sayfasına erişim sağlanması gerekiyor. E-devlet sistemi üzerinde yer almakta olan Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmet uygulamaları içerisinde 4B hak sahipliği uygulamasını açmaları gerekmektedir.

Bu uygulama üzerinden vatandaşlar 4B hak sahipliği sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde tamamlayarak, en güncel Bağ-Kur sigorta bilgilerine ve hak sahipliği ile ilgili bilgilerine birkaç dakika içerisinde ulaşabilme olanağına sahip olabilmektedir. Bu sayede de vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Kurumu binasına gitmek için mesai saati beklemek zorunda kalmamakta ve evlerinden birkaç dakika içerisinde işlemlerini tamamlayabilme olanağına sahip olabilmektedirler.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*