4B BORÇ SORGULAMA

4B olarak tanımlanan ve Sosyal Sigortalar Kurumu’nda bu şekilde resmiyet kazandırılan sigorta kolundan faydalananlar serbest, kendi mesleğini yapanları kapsamaktadır. Halk arasında BAĞ-KUR olarak adlandırılan 4B sigortasından yararlanan kişilerin, bu sigortadan yararlanması için iş yeri bilgileri ile birlikte başvuru yapması gerekir.
4B nedir?
BAĞ-KUR sigortası ile sigortanın tüm imkanlarından yararlanabileceği olan vatandaşlar, 4B statüsünde oldukları süre boyunca sigortalarını ödemesi gerekir. Aksi halde sigortaya borçlanmış sayılacaklardır. 4B ile ilgili hükümler ve şartlar 5510 sayılı kanunda detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Bu kanuna 2008 yılında bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme ile hizmet akdine gerek kalmadan isteyenler BAĞ-KUR sistemine dahil olma hakkı kazanmıştır.
4B’de prim ödeme
4B’de emeklilik hakkı kazanabilmek için primlerin eksiksiz bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde iş sona erdirildiği tarihe kadar kişi BAĞ-KUR’a borçlanır ve bu borçlarını kesinlikle ödemesi gerekmektedir. Prim ödeme, diğer sigortalarda olduğu gibi aylık olarak belli bir miktarda ödenmektedir.
4B borç sorgulama
4B’ye bağlı olan vatandaşların zamanında ödemediği durumlarda ortaya çıkan borcu internet üzerinden sorgulayarak öğrenmek mümkündür. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamada E-Devlet üyeliğiniz ile sisteme giriş yapmanız gerekir. Aksi halde sistemde sorgulama sayfasına erişmeniz mümkün değildir. Gerekli bilgileri girdikten sonra 4B borç sorgulama yaptığınızda adınıza ne kadar borç olduğu gösterilecektir. Bu şekilde 4B borç sorgulamanızı yapabilirsiniz.
4B BORÇ SORGULAMA İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*